All for Joomla All for Webmasters

Bi’düzine Absürt Komedi Filmi


Absürt komedi sevenler için itinayla derlediğimiz bi’düzine (12 adet) filmi kronolojik olarak sıraladık. Daha iyi ve kötüleri de vardır belki ama bizdeki liste bu. Eksikleri bir zahmet tamamlayınız. İyi seyirler…

1- Blazing Saddles – Gümüş Eyerler (1974)

Vahşi Batıda tren yolu geçeceği için toprakları değerlenen bir kasaba, bu topraklara sahip olmak isteyen zengin kişiler, kasaba halkına musallat edilen çete, bu çetenin karşısına ölmesi için çıkarılan siyah bir şerif ve ayyaş yardımcısı. Müthiş kadro, konunun uzmanı yönetmen; izlemeyip de n’apacaksın.
Yönetmen: Mel Brooks
Oyuncular: Cleavon Little, Gene Wilder, Slim Pickens, Harvey Korman, Mel Brooks, Madeline Kahn
IMDB: 7.8

2- Young Frankenstein – Genç Frankenstein (1974)

Tamam yine Mel Brooks yine Gene Wilder ama ‘gözlerine kurban’ Mart Feldman (Igor) da var bu filmde. ABD’den reddettiği atalarının toprakları Transilvanya’ya gönülsüz bir şekilde dönen torun Frankenstein’in, dedesinin deneylerini devam ettirip ölü insan parçalarını birleştirerek oluşturduğu ‘şey’e hayat verme çabasını izleyeceksiniz.
Igor’un katkılarıyla…
Yönetmen: Mel Brooks
Oyuncular: Gene Wilder, Peter Boyle, Marty Feldman ve Cloris Leachman
IMDB: 8.0

3- Monty Python and the Holy Grail – Kutsal Kase (1975)

Kral Arthur ve şövalyeleri ‘Kutsal Kase’nin izinde. Absürt komedi alanında bir başyapıt. Çizgi animasyonlarla desteklenmiş filmde, kolu bacağı kopsa da dövüşmeye devam edeni de görebilirsiniz, Arthur’la politik tartışmaya giren anarko-sendikalisti de; modern kıyafetleriyle bir tarihçiye de rastlayabilirsiniz, hindistan ceviziyle ‘dıgıdık’ sesi çıkaran yavere de. ‘I fart in your general direction’ diyor başka bir şey demiyoruz.
Yönetmen: Terry Gilliam, Terry Jones
Oyuncular: Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle
IMDB: 8.3

4- Life of Brian – Brian’ın Hayatı(1979)

Monthy Python ekibinden tarihe ışık tutacak bir film daha . İsa ile aynı günde doğan ve yanlışlıkla kutsal olan Brian’ın ‘ibretlik’ hikayesi, filmin çekildiği tarih açısından güncel göndermelerle dolu. Romalılara karşı direnen birbirine benzer isimli örgütlerin kendi aralarındaki kapışmalar bunlardan biri. Politik göndermeleri sakatlık taşısa da biz yine bu sloganla hatırlayalım:
‘Romani ite domum!’
Yönetmen: Terry Jones
Oyuncular: Graham Chapman, John Cleese, Michael Palin
IMDB: 8.1

5- The Blues Brothers – Cazcı Kardeşler (1980)

Diğerleri kadar absürt değil ve hatta absürt kategorisinde olmasına itirazlar da olabilir. Yine de listemizde. Hapishaneden çıktıktan sonra kardeşiyle birlikte büyüdüğü yetimhaneyi kurtarmak için eski grubunu bir araya getirmeye çalışan Jake ve Elwoods ve hiper aksiyon.
Yönetmen: John Landis
Oyuncular: John Belushi, Dan Aykroyd, Cab Calloway
IMDB: 7.9

6- Monty Python’s The Meaning of Life – Hayatın Anlamı (1983)

Yine MP ama n’apalım adamlar yapmış zamanında. Harmanlama bir şekilde doğumdan itibaren yaşamın evrelerini anlatıyor. Bizce Kutsal Kase ve Brian’ın azcık gerisinde kalmış ama kaçmaz.
Yönetmen: Terry Gilliam, Terry Jones
Oyuncular: John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle
IMDB: 7.6

7- The Princess Bride – Prenses Gelin (1987)

Prenses Gelin, bir aşk masalı. Kötü kalpli prens güzeller güzeli Buttercup’a göz koyar. O ise Westley’i sevmektedir. Tabi Westley de onu. Bundan sonrası korsanlar, devler, kılıç dövüşleri ve masalsı bir komedi. İzlemediyseniz beş dakika durmayın.
Yönetmen: Rob Reiner
Oyuncular: Cary Elwes, Mandy Patinkin, Robin Wright
IMDB: 8.1

8- Delicatessen – Şarküteri (1991)

Kaynaklar tükenmiş, açlık, kıtlık. Millet birbirini yiyor. Böyle bir ortamda iş arayan eski palyaço, bir şarküteride iş bulur ve patronun kızına aşık olur. Patronunsa onunla ilgili başka planları vardır. Jean-Pierre Jeunet’yi bu filmle tanıdık. ‘Kara mizah bu’ itirazları olabilir. Olsun, itirazımız olmaz.
Yönetmen: Marc Caro, Jean-Pierre Jeunet
Oyuncular: Marie-Laure Dougnac, Dominique Pinon, Pascal Benezech
IMDB: 7.7

9- Shaolin Soccer – Şaolin Futbolu(2001)

Hong Kong’lu Stephen Chow, Kung fu ve Bruce Lee hastası. Filmlerinde de bunu rahatlıkla görebiliyorsunuz. Kung fu, futbol ve absürtün önde gideni sahneler. Shaolin Soccer böyle bir film.
Uyarı: Yalnız aşırı absürtçüler içindir.
Yönetmen: Stephen Chow
Oyuncular: Stephen Chow, Wei Zhao, Yat-Fei Wong
IMDB: 7.8

10- Shaun of the Dead – Zombilerin Şafağı (2004)

Benzerlerinden bir kaç tık önde olan bir zombi komedisi. Tabi yanına Zombieland’ı ekleyebilirsiniz ama bu başlıkta tercihimizi hiç düşünmeden Shaun of the Dead’den yana kullandık. Hikayesi özetle şu ki: Shaunhayatını düzeltmeye çalışırken zombiler ortaya çıkar. Meraklısına…
Yönetmen: Edgar Wright
Oyuncular: Simon Pegg, Nick Frost, Kate Ashfield
IMDB: 8.0

11- Kung Fu Hustle – Kung Fu Sokağı (2004)

1940’ların Şangay’ında ‘Balta Çetesi’ isimli bir grup ve bunlarla kapışan ‘mahalleli’. Süpersonik dövüş sahneleri sizi sizden alabilir dikkatli olun. Stephen Chow olunca kırmalı, dökmeli, fırtınalı, kasırgalı sahneler kaçınılmaz.
Yönetmen: Stephen Chow
Oyuncular: Stephen Chow, Kan-Cheung Tsang
IMDB: 7.8

12- What We Do in the Shadows (2014)

Jemaine Clement ve Taika Waititi’nin yazıp yönetip aynı zamanda oynadığı filmde bir belgesel ekibi, Yeni Zelanda’nın Wellington şehrinde aynı evi paylaşan bir grup vampirin hayatlarını birkaç ay boyunca filme alıyor.
Oldukça farklı bir film. Şiddetle tavsiye edilir.
Yönetmen: Jemaine Clement, Taika Waititi
Oyuncular: Jemaine Clement, Taika Waititi, Cori Gonzalez-Macuer, Jonny Brugh
IMDB: 7.6

Bi’düzine Absürt Komedi Filmi

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Audio
Image